Utorak
8.oktobar 2019.
20h
@ Rizom /ns
—————–––
Pozivamo vas da u utorak, 8. oktobra od 20h, nastavimo sa gledanjem dokumentarne trilogije “Bez bogova, bez gospodara”, odnosno na projekciju 3. dela: “U znak sećanja na poražene (1922–1945)”.
Posle projekcije, naravno – diskusija.
~~
Treći deo “Bez bogova, bez gospodara” počinje u Sjedinjenim američkim državama za vreme Depresije i sudskim procesom u kom su dvojica anarhista – Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetti – osuđeni na smrt zbog svojih uverenja, iako država protiv njih nije imala praktično nikakve dokaze. Bilo je to doba u kom su anarhisti okarakterisani kao bacači bombi, pijanice i boljševici. Za državu koja je sindikalizam i bilo koji vid borbe za prava radnika videla kao pretnju po svoj opstanak, anarhisti nisu smeli biti tolerisani, pa su se vlada i policija udruživali i sa organizovanim kriminalom kako bi se borili protiv anarhista.
“U znak sećanja na poražene (1922–1945)” bavi se i aproprijacijom anarhizma od strane komunista, i anarhističkog simbolizma od strane fašista u Francuskoj, Italiji i Španiji, kao i detaljnim uvidom u Špansku revoluciju 1936, koja je u Kataloniji bila izrazito anarhistička. Izuzetni snimci iz Barselone prikazuju neometano funkcionisanje života u gradu koje se odvija uglavnom na anarhističkim principima, sa kolektivnim ogranizacijama i kompanijama, bez birokratije i šefova.
S porazom Španske republike, pritešnjeni između staljinista, fašista i kapitalista, anarhisti su se našli u rasulu, nemajući se kome politički okrenuti dok se Drugi svetski rat preteći nadnosio nad svet. Činilo se da je anarhistički pokret osuđen na propast. Ali, da li je bio?